Dywersja medyczna
pomoc medyczna
Dywersja Medyczna
Na przełomie roku 2022 i 2023 z inicjatywy dr Agaty Stodolskiej-Nowak powstał projekt Dywersja Medyczna, który skupił się na wysyłaniu niezbędnego sprzętu, akcesoriów medycyny taktycznej, leków prosto na front. Dziś Dywersja Medyczna do grupa lekarzy, ratowników, farmaceutów i innych zaangażowanych osób, łącznie z wyjazdową ekipą ratowników-ochotników korzystającą z naszego własnego sprzętu oraz w pełni wyposażonego busa ewakuacyjnego typu MEDEVAC.
Zrealizowaliśmy sami lub we współpracy wiele transportów z darami stricte medycznymi zarówno dla szpitali, głównie polowych, jak i batalionowych medyków frontowych pracujących na najcięższych odcinkach frontu ukraińskiego. Dzięki ludziom dobrej woli, sponsorom oraz pracy i wkładowi własnemu wolontariuszy udało nam się do tej pory ofiarować niezbędne leki, opatrunki specjalistyczne, opaski taktyczne, przyrządy do zaopatrywania dróg oddechowych, narzędzia chirurgiczne, nosze i wiele, wiele innych rzeczy, które codziennie ratują życie rannych żołnierzy. Do Ukrainy wysyłamy również sprzęt ortopedyczny tj. wózki, kule.
Zespół paramedyków - ochotników
Naszą największą dumą jest własny zespół paramedyków-ochotników, którzy wyjeżdżają do Ukrainy w rejony działań zbrojnych naszym własnym busem-karetką i we współpracy z medykami ukraińskimi prowadzą czynności ratunkowe na linii frontu. Wspomniany bus jest przerobionym Mercedesem Sprinterem, który został zaopatrzony w specjalistyczny sprzęt ratunkowy taki jak defibrylator, respirator, ssak chirurgiczny, system monitorowania funkcji życiowych, narzędzia chirurgiczne, leki, trauma wall z niezbędnym sprzętem medycyny taktycznej. Wyposażenie to pozwala zarówno na ewakuację nawet najciężej rannych, nieprzytomnych pacjentów wentylowanych mechanicznie, jak i podjęcie praktycznie wszystkich czynności ratunkowych i medycznych, w tym drobnych i średnich zabiegów chirurgicznych, wewnątrz auta.
Projekt Dywersja Medyczna jest i będzie rozwijany o kolejne zasoby ludzkie w postaci lekarzy i ratowników gotowych służyć ochotniczo na froncie, a także uzupełniany flotą pojazdów medycznych stanowiących nie tylko istotną część drogi ewakuacji rannych z pola walki, ale także mobilne punkty ratunkowe. Dodatkowo wraz z partnerami planujemy projekty o charakterze edukacyjnym z zakresu medycyny taktycznej, psychotraumatologii, podstawowych czynności ratunkowych dla ludności cywilnej. Mamy już za sobą pierwszy kurs on-line z zakresu ostrej i przewlekłej traumy wojennej, który prowadzony był symultanicznie w trzech językach przez lekarzy psychiatrów oraz specjalistów psychoterapeutów z Polski i Etiopii. W kursie wzięli udział medycy, psycholodzy oraz wolontariusze z Polski, Ukrainy i Jordanii.